неділя, 29 січня 2017 р.

День пам'яті героїв Крут

І згадую чомусь я мимоволі
Великих лицарів своїх; 

Лежать вони покинутими в полі
І без хрестів могили їх.
О.Олесь

   29 січня вшановуємо пам'ять героїв Крут. 99 років тому молоді захисники щойно посталої Української Народної Республіки власною кров'ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху.

Сьогодні у Львові відбудеться ряд заходів із вшанування пам’яті героїв Крут. У програмі заплановано покладання квітів до могили учасника бою під Крутами І.Лоського (поле почесних поховань №67 Личаківського кладовища) Також у Львівському державному ліцеї із посиленою військово-фізичною підготовкою імені героїв Крут відбудеться вечір-реквієм. Цього ж таки дня ліцеїсти, представники молодіжних організацій та громадськості пройдуть свічковою ходою проспектом Свободи у Львові.

Окрім цього, офіційна делегація від Львівщини у складі керівництва області, громадських організацій, ліцеїстів Львівського державного ліцею імені Героїв Крут візьме участь у загальноукраїнських заходах в с. Пам’ятне Борзнянського району Чернігівської області.



Історія...
Cаме в цей день 1918 року поблизу залізничної станції Крути, що розташована за 130 кілометрів на північний-схід від Києва, 300 курсантів військової школи, студентів і гімназистів прийняли на полі нерівний бій із майже 5-тисячною більшовицькою армією, рішуче відстоюючи право українського народу жити у власній державі.

Бій тривав лише п'ять годин. У полон було захоплено і потім розстріляно 28 юнаків. Ціною свого життя юні герої зупинили наступ ворога на два дні.

Уже в березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради від 19 березня 1918 року було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві. Тіла 28 вояків-студентів було перевезено до Києва. Виступаючи на церемонії поховання, голова Центральної Ради (1917-1918) Михайло Грушевський назвав вчинок київської молоді героїчним.

Після цього про подвиг молодих звитяжців забули на більш ніж 70 років, а їхні могили за радянських часів було зруйновано.

Офіційно День пам'яті героїв Крут почали відзначати з 2007 року, згідно з указом Президента "Про вшанування пам'яті Героїв Крут". На місцях їх останнього бою та поховання встановлено пам'ятні знаки.


Вічна слава героям Крут! 
З Інтернету!

Немає коментарів:

Дописати коментар

Контактна форма

Назва

Електронна пошта *

Повідомлення *